Akademi NOVA

28 Eylül 1919’da kurulan, ve kökenleri, Letonya halkı ve kültür çalışanları Letonyalıları bilgi ve kaliteli eğitim için çaba göstermeye çağırdığında, 19. yüzyılın ikinci yarısından bile daha erken bir tarihe kadar uzanan Letonya Üniversitesi, Letonya’daki ulusal, önde gelen ve en etkili yüksek öğrenim kurumunun konumunu sürekli olarak korumaktadır. 2021’de Letonya Üniversitesi, Baltık bölgesinin önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olarak seçildi ve Avrupa üniversiteleri arasında da tanınan bir yer tutar.

Toplam öğrenci sayısı açısından, Letonya Üniversitesi aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitesidir. Hem tüm eğitim sisteminin geliştirilmesinde hem de ülke ekonomisinin genel büyümesinde önemli bir yere sahip olan Letonya’daki en büyük ve en kapsamlı üniversitedir.

Letonya Üniversitesi, Letonya toplumunun ve devletinin büyümesini teşvik eder, öğrencilere mükemmel yüksek öğrenim ve mesleki beceriler edinmenin yanı sıra bilimsel ve sanatsal yaratıcılığı geliştirme fırsatını garanti eder.

UL, doğa bilimleri, beşeri bilimler, sosyal bilimler, teknik bilimler ve tıp alanındaki araştırmaların yanı sıra Letonya ve diğer ülkelerde yaşayanlara çeşitli tür ve seviyelerde yüksek öğrenim edinme fırsatları sunan modern bir akademik ve profesyonel çalışmalar merkezidir. UL, toplumun akademik gelenekleri, ulusal ekonomi, eğitim, çevre ve sağlığın korunması çok önemli bir role sahiptir. Letonya Üniversitesi’nin görüşü, kamu idaresinin karar alma sürecine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Bu doğrultuda Üniversitenin bünyesine dahil olanlar;

  • 13 – Fakülte
  • 7 – Bölgesel Şube
  • 17 – Bilimsel Enstitü
  • 3 – Kolej
  • 15250 – Öğrenci Sayısı
  • 888 – Yabancı Öğrenciler
  • 3118 – Çalışan Sayısı
  • 148 – Çalışma programları
  • 2433 – 2019 yılındaki bilimsel yayın sayısı
  • 227 – Diğer yüksek öğretim kurumları ile yapılan işbirliği anlaşmaları

Letonya Üniversitesi’ndeki bilimsel faaliyet hem fakültelerde hem de bilimsel enstitülerde gerçekleşir. Letonya Üniversitesi 50’den fazla araştırma alanında araştırma yapmaktadır. Letonya Üniversitesinden bilim adamları, ulusal ekonominin rekabet gücüne ve iyileştirilmiş yaşam kalitesine katkıda bulunan önemli çalışmalar geliştirdiler ve geliştirmeye de devam etmektedirler. UL, araştırma, inceleme ve yaratıcı çabalarda olağanüstü başarılar için bir ortam ve altyapı sağlayan modern bir akademik kurum olarak büyümektedir.

UL dinamik şekilde gelişmekte olan bir kuruluştur ve önümüzdeki yıllarda Kuzey Avrupa’nın en modern tesisleri arasında yer alacak çalışma ve araştırma merkezini – Torņakalns’daki Letonya Üniversitesi Akademik Merkezi – kuracak. The House of Nature (Doğanın Evi) 2015 yılında kapılarını açtı; Bilim Evi 2019’da tamamlandı.

Laboratuvarları hem Letonya’da hem de Baltık ülkelerinde benzersiz laboratuvarlara örnektir. Önümüzdeki yıllarda Akademik Merkezin alanı, beşeri bilimler ve sosyal bilimler fakültelerine, enstitülere ve Kütüphaneye ev sahipliği yapacak olan Edebiyat Evi ile genişletilecektir. Sonraki planlar, bir Teknoloji Merkezi, oteller, bir akademik meydanın yanı sıra son teknoloji spor altyapısı, araba ve bisiklet park yerinin inşasını içermektedir.

Letonya Üniversitesi (UL) yeni öğrencilerini Eylül ayının ilk Pazar günü gerçekleşen Aristoteles kutlamasıyla karşılar. Bu festivalin amacı, yeni öğrencilerin birbirini tanıması ve çalışma hayatına atılmasıdır. Festivaller geleneksel olarak Dome Meydanı’ndaki bir kutlama etkinliğiyle başlar ve öğrencilerin alayı ve Üniversite liderliğinin Alma Mater, Raiņa bulvārisiyle devam etmesiyle devam eder. Kutlama, Letonya’da popüler sanatçıların dansları ve performansları ile sona eriyor.

BÖLÜM ÜCRETLERİ

BÖLÜMEĞİTİM SÜRESİYILLIK ÜCRET
Asya Çalışmaları3 YIL2.880 EUR
Bilgisayar Bilimleri4 YIL2.200 EUR
Biyoteknoloji ve Biyomühendislik (Riga Teknik Üniversitesi işbirliği ile )3 YIL3.200 EUR
Diş Hekimliği5 YIL15.000 EUR
Endüstri Mühendisliği4 YIL2.750 EUR
İngilizce Filoloji4 YIL2.880 EUR
İşletme Yönetimi3 YIL2.970 EUR
Kültürel ve Sosyal Antropoloji3 YIL2.420 EUR
Modern Dil ve İşletme Çalışmaları4 YIL2.880
Optometri3 YIL4.000 EUR
TIP6 YIL9.750 EUR
Uluslararası Ekonomi ve Ticari Diplomasi4 YIL3.300 EUR

GÖRSELLER VE VİDEOLAR